O nadácii | Kontakt | Projekty | Partneri
www.tvojesrdce.sk
Aneuryzma brušnej aorty

DIAGNÓZA

Niekedy môže byť ABA zistená na základe fyzikálneho vyšetrenia brucha. Medicínske zobrazovacie diagnostické testy ako napríklad ultrazvuk väčšinou vedia ľahko diagnostikovať ABA; v realite však je ABA väčšinou diagnostikovaná pri realizácii zobrazovacích techník často nesúvisiacich s aneuryzmou. Lekár môže vyšetriť alebo diagnostikovať aneuryzmu jedným alebo viac z nasledujúcich spôsobov: Brušná sonografia (USG) Tento test väčšinou aneuryzmu diagnostikuje. Použitím tohto prístroja špecialista nasmeruje vysokofrekvenčné zvukové vlny smerom do brucha. Zvukové vlny odrazia vnútorné tkanivá, ktoré ultrazvukový (USG) prístroj použitím počítačového spracovania transformuje na obraz. Výsledný dvojdimenzionálny čiernobiely obraz ukáže aortu a akúkoľvek aneuryzmu, resp. jej zväčšenie. Abdominálna ultrasonografia, ak sa zameriava čiste na brušnú aortu zaberie iba pár minút, je široko dostupná, nie je finančne náročná a väčšinou je schopná aneuryznu objaviť. Problémom sú veľmi obézni pacienti alebo osoby s veľkou črevnou plynatosťou, pretože v oboch prípadoch dochádza k narúšaniu prechodu ultrazvukových vĺn. Počítačová tomografia (CT) CT umožňuje presnejšiu informáciu o aneuryzme ako USG vyšetrenie. Pacient počas CT vyšetrenia leží pokojne na vyšetrovacom stole a lúče CT zachytávajú prierezové obrazy jeho tela, ktoré sú následne počítačovo spracovávané s následným vznikom dvojrozmerného obrazu aneuryzmy. Test trvá menej ako 30 minút. Pri CT vyšetrení sa často podáva kontrastná látka, ktorá sa aplikuje vnútrožilovo. Kontrast napomáha zaostreniu obrazu. Pred podaní každej kontrastnej látky je vždy potrebná informácia o funkcii obličiek, nakoľko podanie kontrastu môže zhoršiť obličkové funkcie. Nukleárna magnetická rezonancia (NMR) NMR predstavuje ďalšiu voľbu pre diagnostiku ABA. Tento test využíva široké magnetické pole. NMR vyžaduje, aby pacient v pokoji ležal na vyšetrovacom stole. ktorý obklopuje zariadenie podobné tunelu (veľký magnet); vyšetrenie trvá 30 až 90 minút. NMR tiež využíva podobne ako CT vyšetrenie vnútrožilové podanie kontrastnej látky. Hoci táto látka je na rozdiel od kontrastu používaného pri CT bezpečnejšia, pacienti so zníženou funkciou obličiek musia mať posúdené vopred prípadné riziko svojím lekárom. Väčšina ľudí dobre toleruje vyšetrenie NMR, problémy mávajú pacienti trpiaci na klaustrofóbiu. Ak máte implantované v tele kovové predmety, je treba otázku vyšetrenia NMR vopred skonzultovať s vaším lekárom.

LIEČBA

Lekári a pacienti musia zvažovať mnoho faktorov pred tým, ako si vyberú spôsob liečby. Hlavným aspektom na zváženie výberu je veľkosť aneuryzmy, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj otázky celkového zdravia pacienta, funkcia ich srdca, obličiek a pľúc. Osoby s ABA, ktoré sú v priemere menšie ako 5 cm a nevykazujú žiadne príznaky, musia byť pravidelne sledované. Zvyčajne sa brušná aneuryzma kontroluje použitím brušnej sonografie alebo použitím CT každých 6 mesiacov. Pacienti, ktorí majú súčasne vysoký krvný tlak musia dostávať lieky na adekvátnu kontrola krvného tlaku. Bežná denná fyzická aktivita neovplyvňuje rast alebo prasknutie aneuryzmy. Osoby s ABA väčšiou v priemere ako 5 cm, alebo ak vykazuje vyššie uvedené príznaky, podstupujú väčšinou chirurgický zákrok. V súčasnosti sa využívajú najčastejšie dva hlavné prístupy: Otvorený chirurgický zákrok Počas tejto operácii sa po otvorení brušnej dutiny a nahradí oslabená oblasť aorty trubičkou vyrobenou zo silného syntetického materiálu ako je polyetylén. Celkové zotavenie sa z tohto zákroku obvykle trvá 2 až 3 mesiace, počiatočný nemocničný pobyt zvyčajne trvá trvá 4 až 7 dní. V súčasnosti je riziko vážnych závažných komplikácií v najväčších lekárskych centrách asi 3%. Endovaskulárny stent Na rozdiel od predchádzajúcej metódy sa endovaskulárny stent (stent graft) zavádza bez operácie – invazívnym spôsobom – do aorty použitím špeciálneho katétra cez malý rez do tepny v slabine. Pod radiologickou kontrolou chirurg zavedie do brušnej aorty stentový graft, ktorý umiestní tak, aby pokryl celú dĺžku aneuryzmy. Pacient je zvyčajne prepustený z nemocnice za pár dní a jeho rekonvalescencia na rozdiel od chirurgického výkonu je podstatne rýchlejšia. Stent zostáva v tele natrvalo a chráni brušnú aortu pred prasknutím. Nemožno nespomenúť, že aj stent môže mať svoje komplikácie ako napríklad môže prederaviť stenu aorty, ktorá sa následne opäť začne zväčšovať. V súčasnosti však na skúsených pracoviskách je úspešnosť takejto liečby veľmi vysoká – nad 90%.Aktuality

Darujte 2% dane pre SLOVENSKÚ NADÁCIU SRDCA

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Nájdete nás na Facebooku 

16. september 2014
Tlačová konferencia.

Slovenská nadáca srdca už tradične odštartovala kampaň MOST tlačovou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2014 v hoteli Aston Business v Bratislave.

viac

26.-27. september 2014
Vlaky zdravia 2014

viac
Zdravé jedlo

Ryža so šafranom


Pre šesť osôb
500 g ryže
160 g mozzarelly nakrájanej na malé kocky
šafran
1 cibuľa
1 l zeleninového vývaru
1 dcl bieleho vína
 

viac

© WEBCENTRUM system